Απλά ... Περιβαλλοντικά
8/θεσιο Μειονοτικό Δημοτικό
Σχολείο Μύκης

Με λίγα λόγια…

Το πρόγραμμα "Απλά ... Περιβαλλοντικά" εντάσσεται στα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ξάνθης και συμμετέχουν σε αυτό οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2016 - 2017) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Μέσα από το πρόγραμμα "Απλά ... Περιβαλλοντικά" προσπαθήσαμε να εξοικειωθούμε με όρους και έννοιες σχετικές με το περιβάλλον αλλά και με την ανακύκλωση.

Στόχος του προγράμματος ειναι να καλλιεργήσει στους μαθητές και στις μαθήτριες της Στ ΄ τάξης περιβαλλοντική συνείδηση μέσα από απλές καθημερινές πράξεις π.χ. ανακύκλωση κ.α. , αλλά και στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης να μεταδώσουν τις περιβαλλοντικές αξίες και στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου.